Zielona Karta - czy nadal jest potrzebna?

on .

Co to jest Zielona Karta?

Zielona Karta (ZK) to dokument, który jest dowodem zawarcia przez właściciela auta umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC), ważnego poza granicami Polski w wybranych krajach. Polskie zakłady ubezpieczeń, wystawiając ZK biorą na siebie odpowiedzialnośc w przypadku spowodowania szkody z winy ubezpieczonego kierowcy.

Mówiąc inaczej, ubezpieczyciele w ramach Zielonej Karty wypłacają odszodowania, zgodnie z limitami przewidzianymi prawem państwa, na terytorium którego doszło do zdarzenia lub do wysokości sumy gwarancyjnej określonej w umowie ubezpieczenia.

ZK najczęściej wydawana jest bezpłatnie do polisy OC, a okres na jaki zostaje wystawiona to zazwyczaj 12 miesięcy, podobnie jak czas trwania polisy OC. 15 dni to najkrótszy okres na jaki można wykupić ZK. Zdarza się, że za ubezpieczenie ZK musimy zapłacić - w zależności od ubezpieczyciela.

Czy Zielona Karta nadal jest potrzebna?

W tej kwestii nic się jeszcze nie zmieniło, czyli od 01.05.2004 roku, kiedy to Polska weszła w skład państw członkowskich Unii Europejskiej.

Zielona Karta obowiązuje nas kierowców w: Albanii, na Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Iranie, Izraelu, Maroko, Mołdawii, Macedonii, Rosji, Tunezji, Turcji i na Ukrainie.

Natomiast polska polisa OC ważna jest w krajach takich jak: Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Monako, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Szwajcaria, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy i Węgry.

Gdzie nie respektują Zielonej Karty?

Rosja to państwo, w którym Zielona Karta nie jest uznawana za dokument potwierdzający ważność ubezpieczenia OC.

Wybierając się do Rosji zobowiązani jesteśmy koniecznie wykupić ubezpieczenie graniczne.

Warto wiedzieć

W kwietniu 2004 roku Komisja Europejska opublikowała decyzję zakazującą zatrzymywania samochodów z nowych państw UE (w tym z Polski), w celu przeprowadzenia kontroli ważności ubezpieczenia komunikacyjnego OC, wystarczy bowiem posiadanie polskich tablic rejestracyjnych.

ubezpieczenie ac

Ubezpieczenie AC

Dodatkowa ochrona Twojego pojazdu - warto się ubezpieczyć.

kalkulator OC AC

Kalkulator AC

Kalkulator OC i AC szybko policzy ile zapłacisz za ubezpieczenie.

obliczanie ubezpieczenia

Kalkulacja składki AC

To proste: w kilka minut porównasz ceny na rynku. Policzymy za Ciebie.

statystyki ubezpiezceniowe

Poszukujesz AC?

Dobrze trafiłeś: u nas dowiesz się wszystkiego i sprawdzisz ceny.