Na co zwrócić uwagę przed wykupieniem ubezpieczenia i jakie AC wybrać?

on .

Zanim zdecydujemy się na wykupienie AC do swojego samochodu musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Oczywiście wielu z nas sugeruje się ceną. Jednak nie zawsze powinien być to decydujący czynnik.

Pakiet pełny czy podstawowy?

ubezpieczenia ochrona samochoduW pierwszej kolejności powinniśmy bowiem sprawdzić zakres danego ubezpieczenia. Może być on określany jako podstawowy lub pełny. W zakresie podstawowego ubezpieczenia AC oferowanego przez większość firm ubezpieczeniowych znajduje się przede wszystkim ubezpieczenie od szkód powstałych w wyniku kolizji z innymi użytkownikami ruchu, potrąceń zwierząt lub uderzeni w przeszkodę stałą (np. znak drogowy lub słup). Kolejne elementy to ubezpieczenie od szkód spowodowanych przez osoby trzecie np. porysowanie, dewastacja itp. Pozostałe okoliczności wynikają z przyczyn pogodowych: huraganów, gradu, uderzeń pioruna, powodzi lub lawiny lub też z powodu nieszczęśliwych, ekstremalnych wypadków typu pożar lub wybuch. Na co należy zwrócić uwagę, że większość firm ubezpieczeniowych nie wypłaca ubezpieczenia w przypadku kradzieży pojazdu. Należy na to zwrócić uwagę ponieważ w naszym kraju sytuacje takie zdarzają się wyjątkowo często. Kiedy decydujemy się więc jakie ubezpieczenie AC wybrać warto zainwestować w pełny pakiet, który ubezpiecza nasz samochód również na tę okoliczność. Szczególnie istotne jest to w przypadku samochodów zakupionych na kredyt. W przypadku kradzieży bowiem nie tylko nie dostalibyśmy wtedy odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej, ale też musielibyśmy spłacać raty za samochód, którego fizycznie już nie posiadamy.

Kiedy nie dostaniemy odszkodowania?

Kiedy wybieramy AC warto również zwrócić uwagę na tu kiedy ubezpieczyciel uchyla się od odpowiedzialności. Chodzi tu przede wszystkim o takie elementy jak spowodowanie szkody pod wpływem alkoholu, spowodowanie wypadku przy znacznym przekroczeniu prędkości drogowej (lub tez rażące złamanie jakiegoś innego przepisu drogowego), a także co wydaje się mało prawdopodobne (ale co musi lub musiało mieć miejsce skoro firmy ubezpieczeniowe zabezpieczają się w ten sposób) umyślne spowodowanie kolizji.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Poza ograniczeniem odpowiedzialności ubezpieczyciela jest jeszcze kilka istotnych elementów na które należy zwrócić uwagę. Pierwszy z nich to suma ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota, jaką ubezpieczyciel może wypłacić w związku z powstałymi szkodami w trakcie trwania umowy ubezpieczenia. Kolejna sprawa to wysokość udziału własnego, czyli suma, jaką ubezpieczyciel może nam potrącić z wypłacanego odszkodowania. Warto też zwrócić uwagę na takie aspekty jak sposób rozliczania szkód (chodzi tutaj zarówno o czas, jak też wygodę i skuteczność), zakres terytorialny na jakim obowiązuje ubezpieczenie (jest to niezwykle istotne, kiedy planujemy wyjazdy za granicę). Ostatni element to wiarygodność i wypłacalność firmy ubezpieczeniowej. Cóż z tego, że firma ubezpieczeniowa obieca nam w polisie złote góry, jeżeli w trakcie obowiązywania umowy ogłosi bankructwo i nie będziemy w stanie w żaden sposób wyegzekwować należnych nam pieniędzy.

Przed ostateczną decyzją…

Przed ostatecznym wyborem warto porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych (można w tym celu skorzystać z gotowych porównywarek) i wybrać ubezpieczenie, które najbardziej nam odpowiada i spełnia wszystkie nasze potrzeby.

ubezpieczenie ac

Ubezpieczenie AC

Dodatkowa ochrona Twojego pojazdu - warto się ubezpieczyć.

kalkulator OC AC

Kalkulator AC

Kalkulator OC i AC szybko policzy ile zapłacisz za ubezpieczenie.

obliczanie ubezpieczenia

Kalkulacja składki AC

To proste: w kilka minut porównasz ceny na rynku. Policzymy za Ciebie.

statystyki ubezpiezceniowe

Poszukujesz AC?

Dobrze trafiłeś: u nas dowiesz się wszystkiego i sprawdzisz ceny.