Ubezpieczenie AC nie tylko dla nowych aut

samochody ACPrzedmiotem ubezpieczenia AC jest pojazd wraz z wyposażeniem, zarejestrowany w Rzeczypospolitej Polskiej stosownie do ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, z reguły nie starszy niż 10 lat (niektóre firmy ubezpieczają nawet 12 letnie samochody, a w ramach kontynuacji nawet 15 letnie). Wielu kierowców skarży się na trudności z wykupieniem polisy autocasco dla starszego auta. Zakłady ubezpieczeniowe niechętnie lub w ogóle wykluczają możliwość ubezpieczenia pojazdu, którego wiek przekracza 10 lat. W takich przypadku łatwiej będzie nam otrzymać polisę AC, gdy kontynuujemy ubezpieczanie naszego pojazdu w tej samej firmie i gdy przebieg naszego ubezpieczenia wskazuje na zerowe lub bardzo niskie szkody w trakcie trwania polisy. Jak zatem wygląda kwestia ubezpieczania, i do ilu lat jest ubezpieczenie AC? Możliwość wykupu AC dla samochodu, który ma ponad 10 lat zależy od wewnętrznych przepisów zakładów ubezpieczeń.

Dlaczego warto wykupić autocasco dla starszego auta?

Możliwość wykupu polisy autocasco dla 10-letniego samochodu oferuje niewiele towarzystw ubezpieczeniowych, nie znaczy to jednak, że nie ma ich wcale. Wyobraźmy sobie, że posiadamy kilkunastoletnie auto, warte np. 6000 zł, dla którego mamy wykupione obowiązkową polisę OC. Auto jest bezwypadkowe i w pełni sprawne, dlatego zastanawiamy się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia AC. Koszt ubezpieczenia takiego auta wynosi od 800 zł do 1070 zł (najlepiej skorzystać z kalkulatora OC i AC, który wyliczy dokładnie wartość składki dla naszego auta). Koszt ubezpieczenia AC dla pojazdów starszych i o wartości nie wyższej niż 10 tys. zł to często zdecydowanie mniejszy wydatek niż konieczność samodzielnej naprawy uszkodzonego pojazdu. Z kolei w przypadku kradzieży pojazdu, dzięki ubezpieczeniu AC nie zostaniemy z niczym. Do towarzystw ubezpieczeniowych, w których otrzymamy możliwość wykupienia polisy AC dla samochodu mającego powyżej 10 lat można zaliczyć niewiele firm. Warto jednak pamiętać, że rynek ten stale się zmienia, a wraz z nim zmieniają się oferty firm ubezpieczeniowych. Nie jest pewne, czy wczorajsze rozwiązania nadal są obowiązujące. Istotne jest to, że oferty ciągle są rozszerzane. Wśród aktualnej oferty możemy skorzystać z usług tych firm, których warunki ubezpieczenia będą dla nas najbardziej korzystne. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego średni wiek samochodu w Polsce przekracza już 15,5 roku, a ponad 70 procent pojazdów w naszym kraju ma więcej niż 10 lat. Jednak na autocasco decyduje się w Polsce niewielu kierowców. Jest ich mniej niż 1/3 ogółu ubezpieczonych.