Na co zwrócić uwagę wybierając silnik?

on .

Jedną z najważniejszych kwestii przy zakupie samochodu jest decyzja o wyborze konkretnej jednostki silnikowej. Wchodząc na testy samochodów Furora.tv przekonamy się, że ilość możliwości może spowodować zawrót głowy. Dlatego też warto odpowiedzieć sobie na pięć pytań, które pomogą podjąć nam najodpowiedniejszą decyzję:

 1. Charakterystyka silnika
  Bardzo ważny jest moment obrotowy i jego charakterystyka. W przypadku wersji benzynowej ma on charakter zwiększania i swoje maksimum osiąga przy około 3500-4500 obr/min. W przypadku diesla wzrost momentu jest bardzo szybki i od ok 1500-2000 ma on najwyższą wartość, które jest stała lub delikatnie się zmniejsza. Ponadto w silnikach benzynowych i diesla o tej samej pojemności momenty obrotowe są zasadniczo różne. Przykładowo stosowane w Suzuki silniki 1,6 o mocy 120 KM mają odpowiednio 156 Nm (etylina) i 320 Nm (olej napędowy) Oznacza to, że aby uzyskać zdolność do pokonywania wzniesień, jazdy z obciążeniem itd. wersję benzynową musimy wprowadzić na dużo wyższe obroty (zresztą i tak ma mniejszą zdolność niż diesel). W przypadku wersji wysokoprężnej możemy zaś jechać na małych obrotach, a każde dodanie gazu gwarantuje nam jeszcze nadwyżkę możliwości.

 2. Trasa eksploatacji
  Najważniejszym czynnikiem który musimy rozpatrywać wybierając silnik to trasa jaką codziennie pokonujemy. Jeżeli jest to jedynie jazda po mieście zakup diesla nie ma racjonalnego wytłumaczenia. w wersji benzynowej zbyt mały moment obrotowy zmusza nas, aby stale naciskać pedał gazu, co warunkuje większe zużycie paliwa. Jednakże w mieście stale ruszamy i rozpędzamy masę auta, a to –bez względu na fakt posiadanego silnika- zawsze wymusza większe spalanie paliwa. Gdy wiec mamy do pokonania krótkie dystanse i na dodatek w mieście nie warto kupować wersji wysokoprężnej.

 3. Przebiegi roczne
  To co wiąże się z dzienną eksploatacją to przebiegi roczne. Nie ma sensu kupować droższego w zakupie modelu diesel, jeżeli nie będziemy tym samochodem jeździć dużo. Nawet jeżeli przyjmiemy, że oszczędność tego samego pojazdu w wersji diesel/benzyna wynosi średnio 2 litry na 100 km to przy obecnych, identycznych cenach paliwa jest to ok 9 zł. Tym samym przy przebiegu miesięcznym 1000 km będzie to 90 zł, a w ciągu roku zaledwie 1080 zł. Co ciekawe zużycie paliwa przy jeździe w mieście wcale nie musi być taką różnicą.

 4. Koszty eksploatacji
  Kosztem który z pewnością musimy doliczyć to dodatki do oleju napędowego, jakie musimy mieszać w zimie aby uniknąć krystalizacji kryształków parafiny. Dodatkowo nowoczesne układy common rail bardzo często mają filtr cząstek odpowiedzialny za „dopalenie spalin”. W przypadku wymiany czynnika w filtrze FAP, zabieg taki jest wprawdzie po przebiegu 60-80 tys km, ale za to jego koszt ok 1000 zł. Dodatkowo przy przebiegu ok 150 000 km może nastąpić konieczność wymiany filtra za 2500 zł.

 5. Naprawa
  Silniki to urządzenia dość niezawodne, ale po pewnym przebiegu zużycie eksploatacyjne niektórych części wymaga ich wymiany. W tym wypadku diesel jest z pewnością droższy. W wersji benzynowej nie mamy tak precyzyjnych urządzeń jak wtryskiwacze, filtry paliwa, czy filtry cząstek stałych. Te elementy wymagają wymiany po pewnym przebiegu. O ile zakup samochodu nowego, albo dwu-trzy letniego z pełną dokumentacja pozwala na przewidywanie dodatkowych kosztów eksploatacji, to zakup modelu sprowadzonego z przekręconym licznikiem jest zawsze zagadką i może okazać się bardzo kosztownym wydatkiem.

Jeśli jednak wciąż nie możecie się zdecydować na konkretny egzemplarz, zajrzycie na testy aut w Furora.tv gdzie każdy model został szczegółowo opisany. Może obiektywne spojrzenie fachowca pomoże Wam podjąć odpowiednią decyzję.  

Zabezpieczenie majątku, czyli ubezpieczenie mieszkania i samochodu w pakiecie

on .

Kiedy pada hasło „ubezpieczenie”, to najczęściej pierwsze skojarzenia, jakie pojawiają się w głowie, są związane z samochodem. Nie można się temu dziwić, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że w wśród polis komunikacyjnych znajduje się jednak obowiązkowa. Niezależnie więc od tego, czy się tego chce, czy nie mając samochód trzeba kupić ubezpieczenie. Skoro więc ma się OC, można pomyśleć i nad AC. Wybierając pakiety, czyli łącząc ze sobą wiele polis, sporo się oszczędza. Mając zapewnioną pomoc assistance, ubezpieczenie NNW, ochronę szyb i opon, a także zabezpieczenie na wypadek zniszczenia samochodu, można nie martwić się tym, co może zdarzyć się na drodze. Warto jednak zastanowić się nad dodatkowymi rozszerzeniami, takimi jak np. ubezpieczenie domu.

Dodatkowa polisa

Każdy kierowca, niezależnie od tego, czy prowadzi kilka lat, czy właśnie zabiera się za kupno pierwszego ubezpieczenia, ma do czynienia z dodatkowymi polisami do OC. Są to przede wszystkim NNW i assistance (ASS), które proponowane są niemal zawsze, za stosunkowo niewielkimi opłatami. Dobierając jeszcze jeden rodzaj ubezpieczenia tworzymy już swojego rodzaju pakiet. Jego koszt jest mniejszy, niż gdybyśmy decydowali się kupić OC w jednym towarzystwie, a ASS a drugim. Może niewielkie, ale korzyści już są. Jeśli powiększymy pakiet o kolejny rodzaj ochrony, to oszczędności będą jeszcze większe.

Pakiety w ubezpieczeniach mieszkania

W przypadku zestawów ubezpieczeń majątkowych, zasada jest taka sama. Im więcej dodatkowej ochrony się dobierze, tym korzystniejsza będzie cena pakietu w stosunku do kosztów poszczególnych polis kupowanych osobno. W ochronie domu i mieszkania jednymi z najważniejszych ubezpieczeń są mury i ruchomości. Jednak tak jak w przypadku każdego rodzaju ochrony, tak i w tym przypadku są dodatki, które można nabyć po dopłaceniu odpowiedniej składki. Będzie to np. OC w życiu prywatnym lub polisa na wypadek kradzieży i włamania.

Ważne jest, aby przed wyborem polisy dokładnie sprawdzić, co ma się zamiar kupić. Różnego rodzaju narzędzia, jakie obecnie można znaleźć w internecie, takie jak porównywarki, pomagają w podjęciu dobrej i przemyślanej decyzji. Przykładem może być strona omawiająca ubezpieczenie majątkowe na rankomat.pl. Warto też zapoznać się różnego rodzaju publikacjami, które opisują cały ten rozległy temat. Sprawdzając polisy majątkowe na rankomat.pl można nie tylko zestawić ze sobą kilka ofert, ale także sprawdzić szczegóły propozycji poszczególnych towarzystw.

Pakiet, czyli taniej

Decydując się na połączenie ze sobą ubezpieczenia domu i samochodu, można zyskać naprawdę dużo. Przede wszystkim jest to tańsze, niż w przypadku, gdy kupowałoby się każdą z polis osobno. Dodatkowo, towarzystwa oferujące tego typu pakiety, często proponują produkt bardziej kompleksowy, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W Ergo Hestii ochrona majątku jest tak pomyślana, aby klient nie tylko miał 2 zestawy ubezpieczeń do wyboru, ale także, aby mógł samodzielnie skomponować własne.

Połączenie polis dla domu i mieszkania na jednym dokumencie jest nie tylko wygodniejsze, ale i praktyczniejsze, ponieważ to co trzeba zabezpieczyć na cały rok, mamy na jednaj polisie. W dodatku często za chęć połączenia ze sobą tych dwóch rodzajów polis, można otrzymać dodatkową ulgę lub rabat. Tak jest np. w przypadku Proamy, która za zakup zabezpieczenia domu, daje swoim klientom obniżkę na ubezpieczenie OC/AC w wysokości 10%. Większe lub mniejsze, ale jakieś korzyści są zawsze.

Ubezpieczenie nieruchomości online może chronić nie tylko nieruchomość, ale i wszystko co się w niej znajduje: meble, dzieła sztuki, sprzęt elektroniczny, urządzenia AGD, a nawet hulajnogę czy instrumenty muzyczne. Podstawowa polisa obejmuje wiele zdarzeń losowych, lecz kompleksową ochronę otrzymamy dokupując dodatki do ubezpieczenia, tj: kradzież z włamaniem czy OC w życiu prywatnym. Dobrą polisę w atrakcyjnej cenie można szybko znaleźć za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz w nim oferty nawet 18 towarzystw!

Samochodem na urlop: jak uniknąć kłopotów podczas wakacyjnych podróży?

on .

Lato to czas urlopów. Coraz więcej z nas – bo już około 70% - wyjeżdża na wakacje własnym samochodem. Jest to o wiele bardziej komfortowe – nie jesteśmy od nikogo ani od niczego zależni, ruszamy w drogę, kiedy uważany to za słuszne, sami ustalamy postoje czy długość trasy. Cenowo podróż samochodem nie różni się od biletów kolejowych czy autokarowych. Jednak dłuższa wyprawa to zawsze większe ryzyko, zwłaszcza gdy jedzie się za granicę. Mogą nas spotkać rożne problemy. Dziś podpowiemy, jak ich uniknąć.

Co zrobić, gdy zabraknie paliwa w „szczerym polu” lub w razie usterki?

Wyobraź sobie, że jesteś w drodze na wakacje w Chorwacji i zabrakło Ci paliwa, a jesteś z dala od jakiegoś miasta, od jakiejkolwiek cywilizacji. Co robić? Jeśli masz wykupione Assistance, to problem z głowy. Wykonujesz telefon i czekasz na pomoc. Podobnie w razie jakiejkolwiek awarii. Dlatego ważne są dwie rzeczy – po pierwsze przegląd samochodu przed podróżą, żeby zminimalizować ryzyko usterki, a po drugie – wykupione ubezpieczenie Assistance, działające również za granicą. Dzięki temu w razie kłopotów na trasie szybko wezwiesz pomoc.

Jakie wyposażenie samochodu wymagane jest za granicą?

Zanim ruszy się w drogę, trzeba sprawdzić, co w kraju, do którego wyjeżdżamy oraz w tych państwach, przez które będziemy przejeżdżać jest wymagane w ramach wyposażenia samochodu. W większości przypadków obowiązkowe elementy się powtarzają. Są to apteczka, trójkąt ostrzegawczy, zapasowe żarówki do reflektorów, linka holownicza i koło zapasowe wraz z narzędziami niezbędnymi do jego wymiany. Dodatkowo w niektórych państwach wymagane są inne akcesoria, np. na Słowacji, w Austrii oraz Włoszech niezbędna będzie kamizelka odblaskowa, a we Francji posiadanie alkotestu.

Jakie dokumenty ze sobą zabrać?

Samo przez się rozumie, że musimy mieć dowód osobisty lub paszport, w zależności od tego, dokąd się udajemy oraz papiery samochodu. Wśród niezbędnych podczas podróży zagranicznej dokumentów można wymienić jeszcze kilka. W niektórych państwach zamiast ubezpieczenia OC wymagana jest Zielona Karta, która po prostu je potwierdza, tylko ma status międzynarodowego certyfikatu. Można o nią ubiegać się w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym, zabrać ją trzeba, gdy na naszej trasie będą takie kraje, jak Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja czy Ukraina.

Nie można też zapomnieć o EKUZ, czyli Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego, jest to dokument, dzięki któremu w razie kłopotów ze zdrowiem za granicą otrzymamy refundację, ale tylko najbardziej podstawowych usług medycznych. Karta działa tylko w państwach UE i EFTY – ale wyłącznie w państwowych placówkach. Dlatego oprócz niej trzeba mieć ubezpieczenie turystyczne, które pokrywa nie tylko niefundowane koszty leczenia, ale i koszty transportu medycznego, powrotnego do kraju czy organizuje przyjazd rodziny do osoby hospitalizowanej za granicą. Mało tego, polisa obejmuje też ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ochronę bagażu czy informacyjne bądź finansowe wsparcie w razie kłopotów za granicą. Jej koszt to zaledwie parędziesiąt złotych na tygodniowy wyjazd. Szczegółowy zakres i ceny można porównywać w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. To niewielka inwestycja, która zagwarantuje pełne bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim za granicą. Zakupić można takie ubezpieczenie zagraniczne na wakacyjnapolisa.pl. Znajdziesz tam wiele polis różnych renomowanych towrzystw, np. ubezpieczenie turystyczne w Europa: http://wakacyjnapolisa.pl/europa/, ERV, Axa, Allianz czy Gothaer.

Jakie przepisy i ograniczenia prędkości obowiązują za granicą?

Generalnie przepisy ruchu drogowego na terenie Europy są dość podobne, jednak można znaleźć kilka różnic, z którymi przed podróżą warto się zapoznać. Każdy kraj ma swoje własne wytyczne – lepiej je wcześniej poznać, żeby nie narazić się na mandat, np. w Austrii wymagane jest posiadanie apteczki, a w Niemczech w terenie zamieszkałym obowiązuje ograniczenie do 10 km/h. Takich niuansów jest dużo więcej – zanim wyjedziesz, zrób listę krajów, przez które przejeżdżasz i zapoznaj się z przepisami nakładanymi tam na kierowców.

Podróżuj samochodem bez kłopotów

Już wiesz, jak jechać, żeby dojechać do celu, bezpiecznie i bezproblemowo. Dzięki naszym radom unikniesz mandatów, słonych rachunków za leczenie za granicą i niemiłych niespodzianek w trasie. Pamiętaj o rozwadze i zdrowym rozsądku, a na pewno będziesz cieszył się udanymi wakacjami. Nam pozostaje życzyć szerokiej drogi i bezpiecznej podróży!

Jak opłacić ubezpieczenie AC

on .

Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Decyzja o jego zakupie należy do właściciela pojazdu. Przedmiotem umowy są pojazdy zarejestrowane w Polsce. Zasady ubezpieczenia regulują Ogólne Warunki Ubezpieczeń (OWU) opracowane i zatwierdzone przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Jak nie przepłacać za ubezpieczenie samochodu?

on .

Jak oszczędzać pieniądze kupując ubezpieczenie?

Powiedzenie „Polak mądry po szkodzie” możemy odnieść do wielu dziedzin naszego życia, jednak kluczowym odnośnikiem jest umiejętność znalezienia korzystnego ubezpieczenia dla naszego samochodu. Prosta reguła dotyczy ubezpieczenia OC, przy którym zawsze powinniśmy kierować się ceną ubezpieczenia, ponieważ warunki ubezpieczeniowe we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych są takie same.

Na wysokość składki ubezpieczenia ma wpływ szereg czynników, takich jak wiek właściciela pojazdu, miejsce zarejestrowania samochodu, data wydania prawa jazdy, zniżki uzyskane za bezszkodową jazdę, marka, rok produkcji samochodu itp.

ubezpieczenie ac

Ubezpieczenie AC

Dodatkowa ochrona Twojego pojazdu - warto się ubezpieczyć.

kalkulator OC AC

Kalkulator AC

Kalkulator OC i AC szybko policzy ile zapłacisz za ubezpieczenie.

obliczanie ubezpieczenia

Kalkulacja składki AC

To proste: w kilka minut porównasz ceny na rynku. Policzymy za Ciebie.

statystyki ubezpiezceniowe

Poszukujesz AC?

Dobrze trafiłeś: u nas dowiesz się wszystkiego i sprawdzisz ceny.