Samochodem na urlop: jak uniknąć kłopotów podczas wakacyjnych podróży?

on .

Lato to czas urlopów. Coraz więcej z nas – bo już około 70% - wyjeżdża na wakacje własnym samochodem. Jest to o wiele bardziej komfortowe – nie jesteśmy od nikogo ani od niczego zależni, ruszamy w drogę, kiedy uważany to za słuszne, sami ustalamy postoje czy długość trasy. Cenowo podróż samochodem nie różni się od biletów kolejowych czy autokarowych. Jednak dłuższa wyprawa to zawsze większe ryzyko, zwłaszcza gdy jedzie się za granicę. Mogą nas spotkać rożne problemy. Dziś podpowiemy, jak ich uniknąć.

Co zrobić, gdy zabraknie paliwa w „szczerym polu” lub w razie usterki?

Wyobraź sobie, że jesteś w drodze na wakacje w Chorwacji i zabrakło Ci paliwa, a jesteś z dala od jakiegoś miasta, od jakiejkolwiek cywilizacji. Co robić? Jeśli masz wykupione Assistance, to problem z głowy. Wykonujesz telefon i czekasz na pomoc. Podobnie w razie jakiejkolwiek awarii. Dlatego ważne są dwie rzeczy – po pierwsze przegląd samochodu przed podróżą, żeby zminimalizować ryzyko usterki, a po drugie – wykupione ubezpieczenie Assistance, działające również za granicą. Dzięki temu w razie kłopotów na trasie szybko wezwiesz pomoc.

Jakie wyposażenie samochodu wymagane jest za granicą?

Zanim ruszy się w drogę, trzeba sprawdzić, co w kraju, do którego wyjeżdżamy oraz w tych państwach, przez które będziemy przejeżdżać jest wymagane w ramach wyposażenia samochodu. W większości przypadków obowiązkowe elementy się powtarzają. Są to apteczka, trójkąt ostrzegawczy, zapasowe żarówki do reflektorów, linka holownicza i koło zapasowe wraz z narzędziami niezbędnymi do jego wymiany. Dodatkowo w niektórych państwach wymagane są inne akcesoria, np. na Słowacji, w Austrii oraz Włoszech niezbędna będzie kamizelka odblaskowa, a we Francji posiadanie alkotestu.

Jakie dokumenty ze sobą zabrać?

Samo przez się rozumie, że musimy mieć dowód osobisty lub paszport, w zależności od tego, dokąd się udajemy oraz papiery samochodu. Wśród niezbędnych podczas podróży zagranicznej dokumentów można wymienić jeszcze kilka. W niektórych państwach zamiast ubezpieczenia OC wymagana jest Zielona Karta, która po prostu je potwierdza, tylko ma status międzynarodowego certyfikatu. Można o nią ubiegać się w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym, zabrać ją trzeba, gdy na naszej trasie będą takie kraje, jak Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja czy Ukraina.

Nie można też zapomnieć o EKUZ, czyli Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego, jest to dokument, dzięki któremu w razie kłopotów ze zdrowiem za granicą otrzymamy refundację, ale tylko najbardziej podstawowych usług medycznych. Karta działa tylko w państwach UE i EFTY – ale wyłącznie w państwowych placówkach. Dlatego oprócz niej trzeba mieć ubezpieczenie turystyczne, które pokrywa nie tylko niefundowane koszty leczenia, ale i koszty transportu medycznego, powrotnego do kraju czy organizuje przyjazd rodziny do osoby hospitalizowanej za granicą. Mało tego, polisa obejmuje też ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ochronę bagażu czy informacyjne bądź finansowe wsparcie w razie kłopotów za granicą. Jej koszt to zaledwie parędziesiąt złotych na tygodniowy wyjazd. Szczegółowy zakres i ceny można porównywać w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. To niewielka inwestycja, która zagwarantuje pełne bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim za granicą. Zakupić można takie ubezpieczenie zagraniczne na wakacyjnapolisa.pl. Znajdziesz tam wiele polis różnych renomowanych towrzystw, np. ubezpieczenie turystyczne w Europa: http://wakacyjnapolisa.pl/europa/, ERV, Axa, Allianz czy Gothaer.

Jakie przepisy i ograniczenia prędkości obowiązują za granicą?

Generalnie przepisy ruchu drogowego na terenie Europy są dość podobne, jednak można znaleźć kilka różnic, z którymi przed podróżą warto się zapoznać. Każdy kraj ma swoje własne wytyczne – lepiej je wcześniej poznać, żeby nie narazić się na mandat, np. w Austrii wymagane jest posiadanie apteczki, a w Niemczech w terenie zamieszkałym obowiązuje ograniczenie do 10 km/h. Takich niuansów jest dużo więcej – zanim wyjedziesz, zrób listę krajów, przez które przejeżdżasz i zapoznaj się z przepisami nakładanymi tam na kierowców.

Podróżuj samochodem bez kłopotów

Już wiesz, jak jechać, żeby dojechać do celu, bezpiecznie i bezproblemowo. Dzięki naszym radom unikniesz mandatów, słonych rachunków za leczenie za granicą i niemiłych niespodzianek w trasie. Pamiętaj o rozwadze i zdrowym rozsądku, a na pewno będziesz cieszył się udanymi wakacjami. Nam pozostaje życzyć szerokiej drogi i bezpiecznej podróży!

ubezpieczenie ac

Ubezpieczenie AC

Dodatkowa ochrona Twojego pojazdu - warto się ubezpieczyć.

kalkulator OC AC

Kalkulator AC

Kalkulator OC i AC szybko policzy ile zapłacisz za ubezpieczenie.

obliczanie ubezpieczenia

Kalkulacja składki AC

To proste: w kilka minut porównasz ceny na rynku. Policzymy za Ciebie.

statystyki ubezpiezceniowe

Poszukujesz AC?

Dobrze trafiłeś: u nas dowiesz się wszystkiego i sprawdzisz ceny.