Ubezpieczenie AC za granicą

on .

kraksa na drodzeKiedy planujemy zagraniczny wyjazd samochodem warto jeszcze raz przyjrzeć się warunkom naszego ubezpieczenia AC. Co prawda tylko nieliczne firmy ograniczają zakres obowiązywania AC jedynie do terytorium Polski , ale warto dokładnie sprawdzić, jak sformułowana jest nasza umowa, aby w razie zaistnienia szkody nie było niepotrzebnych rozczarowań. Jeśli nie potrafimy znaleźć konkretnego zapisu lub też mamy jakiekolwiek wątpliwości warto zadzwonić na infolinię ubezpieczyciela lub też bezpośrednio do agenta u którego podpisywaliśmy umowę ubezpieczenia samochodu i dopytać, czy nasze ubezpieczenie AC za granicą również obowiązuje i jak dokładnie wyglądają warunki ubezpieczenia naszego pojazdu podczas pobytu za granicą. Jednak większość standardowych umów autocasco chroni ubezpieczonego na terenie niemal całej Europy. Niemal całej, ponieważ większość ubezpieczycieli uchyla się od odpowiedzialności w przypadku szkody powstałej na terenie państw byłego ZSRR.

Naprawiajmy szkodę w kraju

Jedną z istotnych spraw, o których należy pamiętać jest to, że szkody powstałe na terenie innego państwa powinniśmy naprawiać w naszym kraju. Istnieją co prawda sytuacje, kiedy możemy naprawić samochód w zagranicznym warsztacie. Jest to jednak obłożone kilkoma warunkami. Po pierwsze naprawa ta musi być niezbędna z uwagi na niemożliwość kontynuowania podróży. Po drugie nie może przekroczyć też kwoty podanej przez ubezpieczyciela, sięgającej od 1 do 1,2 tysiąca euro. Niektóre firmy ubezpieczeniowe dają również możliwość holowania samochodu do kraju. Tutaj jednak również koszt podjętej akcji nie może przekroczyć wyznaczonej kwoty (w zależności od ubezpieczyciela od 250 do 2000 euro).

Jak najszybciej powiadom ubezpieczyciela o nieszczęśliwy zdarzeniu

Kolejny niezwykle istotny aspekt to jak najszybsze powiadomienie ubezpieczyciela o zaistniałej szkodzie. O szkodzie można poinformować telefonicznie, faksem lub też za pomocą Internetu. Dane kontaktowe ubezpieczyciela powinniśmy znaleźć na polisie. Co prawda niektóre firmy ubezpieczeniowe dopuszczają możliwość poinformowania ich o szkodzie dopiero po powrocie do kraju, aby jednak uniknąć jakiś nieporozumień lub zarzucenia nam, że nie działaliśmy zgodnie z procedurą warto szkodę zgłosić, jak najszybciej. (W niektórych firmach np. mamy możliwość zgłoszenia szkody dopiero po powrocie do kraju, ale pod warunkiem, że podjęta naprawa, która ma umożliwić nam dalszą podróż nie przekroczy kwoty, do której możemy naprawić samochód bez zgody ubezpieczyciela).

Co daje pakiet Assistance?

Kolejna sprawa to uzupełniające zazwyczaj AC pakiety Assistance (tutaj przeczytasz więcej: https://najtaniejuagenta.pl/assistance/). Kiedy mamy wykupiony tego typu pakiet możemy skorzystać z dodatkowych usług takich jak np., holowanie samochodu, naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia, uzyskanie zwrotu za koszty związane z wynajmem samochodu lub też pozostawieniem ubezpieczonego pojazdu na parkingu strzeżonym, a nawet za koszty związane z wynajęciem hotelu w miejscowości, w której doszło do zdarzenia na czas wykonywania niezbędnej do kontynuowania dalszej podróży naprawy.

Są to sprawy niezwykle istotne, dlatego aby podczas podróży zagranicznych móc w pełni cieszyć z wyjazdu warto dokładnie prześledzić podpisaną polisę, aby w razie czego wiedzieć, jak postępować oraz na co możemy liczyć ze strony ubezpieczyciela.

ubezpieczenie ac

Ubezpieczenie AC

Dodatkowa ochrona Twojego pojazdu - warto się ubezpieczyć.

kalkulator OC AC

Kalkulator AC

Kalkulator OC i AC szybko policzy ile zapłacisz za ubezpieczenie.

obliczanie ubezpieczenia

Kalkulacja składki AC

To proste: w kilka minut porównasz ceny na rynku. Policzymy za Ciebie.

statystyki ubezpiezceniowe

Poszukujesz AC?

Dobrze trafiłeś: u nas dowiesz się wszystkiego i sprawdzisz ceny.