Ubezpieczenie AC – czy warto wykupić?

on .

oldtimerKoszty użytkowania samochodu z roku na rok coraz bardziej wzrastają. Ceny paliw idą w górę, naprawy u mechanika, również wysokości ubezpieczenia OC i AC. Szukamy więc oszczędności gdzie się tylko da, często rezygnując np. z auto casco. Jest to częsta praktyka w przypadku właścicieli starszych pojazdów. Na dodatkowe zabezpieczenie często decydują się już tylko posiadacze samochodów drogich, z wyższej półki, bądź zabytkowych. Do jego zakupu zmuszone są również osoby zakupujące nowe auto. Ale czy warto oszczędzać na AC?

Zalety posiadania ubezpieczenia AC

Do szerokiego grona zalet tej polisy możemy zaliczyć: pełną ochronę w razie kradzieży naszego pojazdu, a także w przypadku uszkodzenia bądź zniszczenia innego auta z naszej winy, odszkodowanie w razie pożaru, huraganu bądź gradobicia oraz wiele innych szkód. Ubezpieczenie auto casco jest tak skonstruowane, że nie musimy koniecznie wykupować całego pakietu, ale dostosować je tak, aby chroniło nas od wybranych przez nas szkód na jakie uważamy, że jesteśmy najbardziej narażeni, np. kradzież pojazdu czy kolizje drogowe. Możemy w ten sposób znacząco obniżyć jego cenę.

Na co zwrócić uwagę

samochodzikPrzed wykupieniem polisy u konkretnego ubezpieczyciela warto popytać znajomych i rodziny z usług jakiej firmy korzystają i czy są zadowoleni, jakie mieli z nimi doświadczenia (np. czy wypłacono odszkodowanie w razie stłuczki). Uważnie przestudiuj ofertę różnych ubezpieczycieli. Jeśli masz pytania i wątpliwości skorzystaj z porady agenta, który może zrobić dla Ciebie porównanie usług i cen różnych firm. Dopytaj się również w jaki sposób likwidowane są szkody, ponieważ część ubezpieczycieli wypłaca odszkodowanie, natomiast jej usunięciem musimy zająć się sami. Od niektórych otrzymujemy również listę zakładów, w których możemy naprawić auto bezgotówkowo. Po drugie dowiedz się wszystkiego na temat udziału własnego, czyli jaką część odszkodowania zabiera ubezpieczyciel. Czasami bowiem lepiej dopłacić i wykupić auto casco bez niego. W ten sposób w przypadku poważnej stłuczki dostaniemy odszkodowanie znacznie wyższe (nawet o kilka tysięcy złotych). Po trzecie zapytajmy o amortyzację części, ponieważ przy szacowaniu szkody firma ubezpieczeniowa może uwzględnić spadek wartości wymienianych części. Możemy również sprawdzić czy ubezpieczyciel przy przekroczeniu prędkości ubezpieczyciel może zmniejszyć kwotę odszkodowania, a także czy na jego wysokość ma wpływ wiek kierowcy (jeśli ktoś oprócz nas użytkuje samochód). Na koniec z dodatkowych propozycji jakie zaoferuje nam ubezpieczyciel warto zastanowić się nad pakietem assistance – w jego skład wchodzi pomoc techniczna w razie awarii auta.

Posiadanie auto casco jak widzimy ma swoje istotne zalety. Natomiast czy warto wykupić ubezpieczenie AC, musimy odpowiedzieć sobie sami. Najłatwiej zrobić to wypisując sobie wszystkie za i przeciw jego posiadaniu i dokonując bilansu wynikających z niego korzyści. Po jego wykonaniu zapewne większość z nas stwierdzi, że jeśli tylko posiadamy trochę więcej wolnej gotówki warto ochronić samochód choćby przed kradzieżą.

ubezpieczenie ac

Ubezpieczenie AC

Dodatkowa ochrona Twojego pojazdu - warto się ubezpieczyć.

kalkulator OC AC

Kalkulator AC

Kalkulator OC i AC szybko policzy ile zapłacisz za ubezpieczenie.

obliczanie ubezpieczenia

Kalkulacja składki AC

To proste: w kilka minut porównasz ceny na rynku. Policzymy za Ciebie.

statystyki ubezpiezceniowe

Poszukujesz AC?

Dobrze trafiłeś: u nas dowiesz się wszystkiego i sprawdzisz ceny.